ADAMIN İYİSİ İŞ BAŞINDA BELLİ OLUR
Açıklama Yamak İçin İzlenecek Yol:

Yaptığı iş, o insanın karakterini gösterir. Çevrenizdeki çalışan insanları gözleyiniz. Türlü karakterde olan insanların işleri karşısında tutumlarını izleyip düşününüz. Herkesin ayni istek ve niyetle çalışmadığını göreceksiniz.

 
Düşünce Düzeni:

1-     İyi adam (özellikleri, davranışları, tutumu).

2-     İyi adam (karakter) - iş ilişkisi (iyi adamın işine karşı tutumu).

3-     Genel yargı, ders veya sonuç.


ÖRNEK ÇALIŞMA:


“İyi adam, sağlam karakterde olan, iyi düşünen, iyi duygular sahip olan, iyi hareket eden, iyi niyetli insandır. Ruhunu eğitti içindir ki birtakım zararlı davranışlardan ve zaaflardan uzaktır. Çevresindekilerin çıkarlarını en az kendi çıkarları kadar düşünü kayırır. Yardımseverdir, hak yemez, yalandan kaçınır.

 
“İş insanın aynasıdır derler. Bu söz bize karakterle iş arasındaki bağlantıyı özlü bir şekilde anlatır. İyi adam, yaptığı işe kendini bütünüyle verdiği, çalışmayı en büyük görev saydığı, yaptığının mükemmel olmasını istediği içindir ki canla başla çalışır. Kaytarma, işi başından atma yollarını araştırmaz; bunun, insanın hem kendi kişiliğine hem de çevreye karşı bir küçülme olduğunu bilir. Böyle, işlerine karşı iyi niyetli bir çalışma eğilin içinde bulunan kimseler, ilk bakışta belli olur. Kendilerini işlerin kaptırmışlardır. Bir dakikalarını bile boş geçirmek istemezle Bütün dikkatleri işleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Sağdan solda gelen etkilere uymazlar, zararlı eğilimlere kapılmazlar. Derin bir sorumluluk duygusuyla yaptıklarının daima en iyi, en başarılı olmasını isterler. Bu amaçlarına ulaşırlar da...


Toplumun kalkınması için böyle sağlam karakterli, güvenilir, çalışkan bireylere ihtiyaç vardır. Bir insan kendisine verilen işleri canla başla, gerçek bir sorumluluk duygusuyla, en iyi şekilde yapmaya çabaladığı an, sağlam ve saygıdeğer bir kişiliğin temellerini atmış demektir.