AZICIK AŞIM KAYGISIZ BAŞIM

Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:

 
Açıklamamızın amacı, insanın elindeki az şeyle mutlu olabileceğidir. Elindekilerle yetinmeyen, hep büyük şeyler isteyen, birçok şeye sahip olmak için çabalayan insanları düşününüz. Gerek zorluk ve engellerden, gerekse hayatın kendisinden yakınır dururlar; hep sıkıntı içindedirler.

 
Buna göre yazıda, aşağıdaki hususlar vurgulanabilir:

1 - İhtiras yönünden insan karakteri;

2 - Çok şeye sahip olmak için gerekli çabalar, zorluklar ve sıkıntılar;

3 - Elindekiyle yetinmenin faydası;

4 - Sonuç veya ders.


ÖRNEK ÇALIŞMA:


İnsanoğlunun büyüktedir gözü hep. Elinde bulunanlarla yetinmeyi bilmez; gönlünce birçok şeye sahip olmak ister. İstekleri başka istekleri doğurur ve insan ihtiyaç denizi içinde çırpınır durur. Oturduğu yerde sadece birçok şey isteyip kıvranan insanla yanında, bu yolda çaba gösterenler de vardır. Bu çaba, ilhamını gereksiz tutkulardan almadığı zaman insanı mutluluğa götürme yönünde faydalı olabilir. Ama insanın gözünü karartan bir tutku söz konusu olduğu zaman, kişi sonsuz mutsuzluğa sürükleniyor demektir.


Türlü nedenler dolayısıyla içinde bulunduğumuz şartları aşamadığımız zaman gereksiz bir açgözlülükle kudretimiz dışında olan şeylerin hayaline kapılıp huzurumuzu bozmamalıyız. Çabalarımızın sonunda elde ettiğimiz şeyle mutlu olabiliyorsak daha büyük şeylere de layığız demektir.

 
Büyük şeylerin sıkıntısı büyük olur derler. Bu sıkıntılara katlanacak durumda değilsek, niçin gözümüz yükseklerde olsun? Mücadele gerektirmeyen basit ve gösterişsiz bir yaşamı en büyük parçayı elde etme yolunda yapılan didişmelerden daha rahattır.”