HANGİ EDEBİ AKIMDAKİ YAZAR NE SÖYLER?
Klasisizm akımındaki yazar…

“Her şeyi mükemmel ve kuralına uygun yapmalıyım. Sosyal çevreyi boş ver, karakterler kalıcı olsun yeter. Seçkin bir dil kullanmalıyım, herkes anlamasa da olur. Ne de olsa sanat, sanat için yapılır başka bir nedenden değil…”

Romantizm akımındaki yazar…

“ En iyi kural kuralsızlıktır. Hayaller, düşler varken aklı kim ne yapsın. Toplum düzelecekse onu ancak biz düzeltebiliriz…”

Sürrealizm akımındaki yazar…

“Ben akılcı olmak istemiyorum. Gerçeküstü dünyanın düşsel sembollerini kullanmalıyım. Mantıksal bir sıra da izlemek zorunda değilim. Ben insanın bilincinin dışında olanlarla ilgilenirim. İnsanın kendisini tanıması için iyi bir yol olur edebiyat. Herkes anlamak zorunda değil beni, ben anlıyorum ya bu bana yeter.”

Parnasizm akımındaki yazar…

“Bir kuyumcu gibi titiz çalışmalıyım, ayaklarım da yere basmalı, hayallerle avunulmaz. Ne varsa gerçeklikte var, benim fikrim değil, gerçeklerdir önemli olan…”

Natüralizm akımındaki yazar…

“Zaten doğa bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Kısıtlamayalım kendimizi, ne gelirse aklımıza ondan bahsedelim. Hep ben, hep ben nereye kadar? Ağaç kovuğunda yetişmedik ya, sonuçta bize her şeyi toplum öğretti.”

Sembolizm akımındaki yazar…

“Herkes tutturmuş gidiyor gerçekçilik diye. Ben olduğu gibi anlatmamalıyım düşündüklerimi. Semboller kullanmalıyım. Herhangi bir şeyin ta kendisini değil de bende bıraktığı hissi anlatmalıyım. Böylece en derin duygularımı bile yansıtabilirim.”

İdealizm akımındaki yazar…

“Dünyayı düşüncelerimle yorumlarım. Bu yüzden var olduğunu bildiğim tek şey düşüncedir. Bir elmanın var olduğunu söyleyebilir miyim? Hayır. Sadece onu gördüğümü, kokladığımı, hissettiğimi söyleyebilirim.”

Realizm akımındaki yazar…

“Bir bilim adamı kadar akılcı olmalıyım. Ne hayaller peşinden koşarak vakit kaybetmeli ne de duygusal davranmalıyım. Gerçek neyse hiç saptırmadan, yorumlamadan onu yazmalıyım. Süslü püslü cümlelerle de uğraşmamalıyım.”

Fütürizm akımındaki yazar…

“Sözcüklere özgürlük istiyorum. Geçmişi reddediyorum, çünkü şimdiye kadar hep uyuşuk ve durağan olmuşlar. Devir hız devri. Ben cesur ve atak olmalıyım…”

Dadaizm akımındaki yazar…

“Herkesi şaşırtmalı ve sarsmalıyım. Çünkü insanlık her geçen gün kötüye gidiyor. Bana öğretilenlerin hepsine karşı çıkıyorum; artık mantıksız davranma vakti.