Murathan MUNGAN

MURATHAN MUNGAN (d. 1955)

-          İstanbul’da doğdu. Mardin Lisesinden mezun oldu. 1972’de Ankara’ya yerleşti. Lisans ve yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde tamamladı. Çeşitli tiyatrolarda çalıştı.

-          Mardin eserlerinde sıkça kullandığı mekânlardan birisi oldu. Bu çevrenin taşıdığı farklı kültürel yapıyı, insan olgusunu eserlerine başarılı bir şekilde yansıttı.

-          Folklorik ve mitolojik şiir anlayışına uygun çalışmalar yaptı.

-          Gazete ve dergilerdeki ilk yazılarını 1975’te yayımladı.

-          Yazı hayatı boyunca şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro sinema yazısı, senaryo, masal, şarkı sözü gibi farklı türlere ait eserler verdi.

-          İlk kitabı, “Mezopotamya Üçlemesi” adlı oyun üçlemesinin ilki olan “Mahmut ile Yezida” idi. Bu oyun, Türkiye İş Bankası’nın açtığı yarışmada ikincilik ödülü aldı. Üçlemenin ikinci kitabı olan “Taziye” adlı oyunu en iyi oyun yazarı ödülünü getirdi.

-          Sahtiyan” adlı şiiri ile Gösteri dergisinin 1981 Şiir Yarışması’nda birincilik ödülü aldı.

-          Metal” adlı kitabındaki şiirleriyle 1980 kuşağının en çok okunan, tanınan şairleri arasında ilk sıralarda yer aldı.

-          Hedda Gabler Adlı Bir Kadın” öyküsü ile 1987 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü Nedim Gürsel ile birlikte aldı.

Eserleri

Şiir: Osmanlıya Dair Hikâyat, Kum Saati, Yaz Sinemaları, Eski 45’likler, Mırıldandıklarım, Yaz Geçer, Oda, Poster ve Şeylerin Kederi, Omayra, Metal, Oyunlar-İntiharlar-Şarkılar, Mürekkep Balığı, Başkalarının Gecesi

Öykü: Hedda Gabler Adlı Bir Kadın, Son İstanbul, Cenk Hikâyeleri, Kırk Oda, Üç Aynalı Kırk Oda, Lal Masallar, Kaf Dağı’nın Önü, Yedi Kapılı Kırk Oda, Ressamın Sözleşmesi

Roman: Yüksek Topuklar

Oyun: Taziye, Geyikler Lanetler, Bir Garip Orhan Veli,

Radyo Oyunu: Dört Kişilik Bahçe, Ölümburnu.