Ferhat İŞLEK |Adana| Türkiye Edebiyat Haritası

Günümüz   şairlerindendir. 1957’de Adana’da doğdu. İlk, orta ve liseyi burada tamamladı. Öğrenimini sürdürürken dokuma ve maden işkollarında çalıştı.  Bir süre mühendislik ve eğitim yönetimi alanlarında öğrenim gördü. Eğitim Enstitüsünü ve ardından coğrafya lisans programını bitirdi. Iğdır, Kars, Ankara, İzmir ve Adana’da öğretmenlik yaptı.

Eğitim tarihimiz ile Çingene çocuklarının eğitimi üzerine araştırmalar yaptı. Çevre konularının öğretim programlarına yansıtılması ile ilgili yaptığı çalışma Çevre Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. 

Şiir, deneme, eleştiri ve söyleşi türünden ürünleri Aykırısanat, Çalı, Berfin Bahar, abece, Öğretmen Dünyası, Simurg, İzmir İzmir, Çağdaş Yaşam, Gerçek Sanat, Cumhuriyet dergi, Evrensel, Ardıçkuşu gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Yazmış olduğu Zor Yıllar, İmdat Çavuş ve Kocaçimen adını verdiği müzikli oyunları, çeşitli amatör tiyatrolar tarafından oynandı.

Kitapları:

Şiir: Patikanın Başlangıcı (1995), Sardunya Düşlü Memleketim (1998), Sevdalar Çiçeklenir   (2001), Kurtarılan Aşklardı Onlar (2005), Güneşli Çocuklar (2007), Tut Ellerimi Öğretmenim (2007), Sevda Hüzün Bırakmaz  (2008).