Özcan YURDALAN |Adana| Türkiye Edebiyat Haritası

Günümüz yazar ve fotoğraf sanatçılarındandır. 1955 yılında Adana’da doğdu. 1977 yılında AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurucuları arasında yer aldı. Barış gazetesi, 7 Gün dergisi ve Arayış dergileriyle 1980’e kadar DİSK-Genel İş Sendikası Foto Film ve Basın Merkezi ile Eğitim Dairesinde çalıştı. 2000 yılında FV (Fotoğraf Vakfı) kurucuları arasında yer aldı. Şimdi fotoğraf atölyelerine katılıyor, uzun yolculuklara çıkıyor. Çeşitli gazete ve dergilerde süreli yayınlarda gezi yazıları, deneme ve foto röportajları yayımlanıyor.

Kitapları: Fas’ta Yolculuk, Ahşap Fanus (İran Yolculuğu-Sarı Otobüs-1), Mavi Çöl (Pakistan Yolculuğu-Sarı Otobüs 2), Namaste (Hindistan Yolculuğu-Sarı Otobüs 3), Sagarmatha Eteklerinde (Nepal Yolculuğu-Sarı Otobüs 4), Naure Çarkı (Suriye Yolculuğu-Sarı Otobüs 5), Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj, Atların Denizi (Moğolistan Yolculuğu-Sarı Otobüs 6), Bir Seyyahın Kaybolma Kılavuzu (Yolcular İçin El aynası-1).

Ortak Kitapları: Sefername I (2000 Derleyen: Orhan Kural), Sahibini Arayan Barış (2002 Derleyen: Masis Kürkçügil), Sefername II (2003 Derleyen: Orhan Kural), Habercinin El Kitabı (2003, Derleyen: Sevda Alankuş), Çocuklarla Fotoğraf (2004, Mehmet Kaçmaz ile birlikte), Yedi Deniz Beş Bucak (2004 Gezi Edebiyatı Seçkisi-Alpay Kabacalı), Merhabarev-İstanbulErivan (2006 Fotoğraf Albümü Mehmet Kaçmaz, Tolga Sezgin, Kerem Uzel, Serra Akcan, Ruben Mangasaryan, Anahit Hayrapetyan, Nelli Shismanyan, German Avagyan, Karen Mirzoyan ile birlikte).

Belgesel Film Senaryo ve danışmanlık: Uzaklara Yolculuk-1 (İstanbul-Katmandu TRT, 5 Bölüm, 1998).