Zeki KARAASLAN |Adana| Türkiye Edebiyat Haritası

Günümüz şair ve yazarlarındandır. 1950 yılında Adana’ya bağlı Tufanbeyli ilçesinin Fatmakuyu köyünde doğdu. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 27 yıl bir kamu kuruluşunda mühendis olarak görev yaptıktan sonra emekli oldu. Bir yapı denetim firmasında uzman mühendis olarak görev yapıyor. Şiirleri Varlık, Yom, Budala, Akatalpa, İmge, İmlasız, Kül, İmgelem Çocukları, Kavram Karmaşa, Adana Edebiyat, Söylem, Aykırı Sanat, Güney, Amik, Maki, Şiirin, Şiiri Özlüyorum, Ücra, Şafak, Tay, Berfin Bahar, Kum, Yaratım, Etken, Ada, Dize, Patika, Mor taka, Her Şeye Karşın, Andız ve Mühür, Eliz gibi dergilerde yayımlandı.

Şarkı sözü formatında yazdığı ona yakın şiiri çeşitli bestekârlar tarafından bestelendi. A Edebiyat ve İmgelem Çocukları dergisinde birer yıl arayla sanat danışmanlığı yaptı. Ötekileriz Kültür-Sanat Girişimi’nin kurucularındandır.

Kitapları: 

Şiir: Özlem Vurgunu, Beklenmeyen Konuk, Yalnızlık Yolcusu, Kırık Nehir, Güze Yolcu, Eylül Yarası, Sev-dalı Su (2004), Ödülsüz (2009), Geceyi Kanatan Karanfil (2011). 

Roman: Çürük Hayat (2010), Düşteki Aşk (2012)

Deneme: Sözdüşüm (2010), Çapraz Mistik (2014), El Almak (2015). İnternet ortamında ise sadece Ötekileriz ve Şiir Akademisi'nde şiirleri yayımlandı.