top of page

Şaziye Çelikler

Şaziye Çelikler [1949 – …]: Bingöl Kiğı’da doğmuştur. ilköğrenimini Bingöl’de tamamlayan Şaziye Çelikler, 1963 yılında Elazığ Kız Öğretmen Okulu’na girerek buradan mezun olmuş ve lisansını da Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamlamıştır. 13 yıl Bingöl’de öğretmenlik yapmış, 1980 yılında tayin olduğu Bursa’da 2002 yılında emekli olmuştur. Öğretmenlik yıllarında THM koroları kuran Şaziye öğretmen, halen yaşamına devam ettiği Bursa’da kültür sanat etkinlikleri düzenlemekte aynı zamanda Bursa Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Eğitim Kültür Grubunda’ki üyeliğiyle çalışmalarını sürdürmektedir.


Şiirlerinde mahlas olarak “Çelikler” soyadını kullanan Şaziye Hanım24 , öğretmen okulu yıllarında müzik eğitimi görmüş ve o yıllarda saz çalmaya başlamıştır. 1968 yılında evlenen Çelikler, üç çocuk dünyaya getirmiştir. Eşinin ölümünden [1995] sonra gençlik yıllarından beri yazdığı şiirlerine yoğunlaşan Şaziye Hanım, uzun süre çalıp-söyleyemediği sazıyla arkadaşlarının teşviki sayesinde tekrar şiirlerini dillendirmiştir. irticali şiir okumayan Şaziye Hanım, “kara düzen” [bozuk düzeni (sol-re-la)] olarak tabir ettiği sazını çalmaktadır.


Çorumlu Âşık Naçari Baba [Ali Çetin] ve Posof’lu Âşık Ummanoğlu [Enver Saraç]’nun bilgilerinden faydalandığını belirten Çelikler, Âşık Meclislerine çok tanık olamasa da her fırsatta, bu gelenek içindeki dostlarıyla bir araya gelip yazdıklarını­ eserlerini adeta sınavdan geçirircesine sunduğunu belirtmektedir. Anadolu’da yapılan kültür-sanat etkinliklerine, kadın festivallerine katılan Çelikler, şiirleri, öyküleri, denemeleri ile katıldığı yarışmalardan ödüllere sahiptir ve aynı zamanda çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde yerini almaya devam etmektedir. 


Comments


bottom of page